

Shop Online or In-Store with ADCB credit/debit card and Earn 2.5 Bonus TouchPoints for every AED 1 spent shopping at PAPITA.

Easy 0% Installment Plan from AED 158 / month Learn More
Purchase Amount: AED 949
Minimum Eligible Amount: AED 1,000
| Tenure | EMI / Month | Processing Fee |
|---|---|---|
| 3 months Zero Interest | AED 316 | AED 52.50 |
| 6 months Zero Interest | AED 158 | AED 52.50 |
Minimum Eligible Amount: AED 1,000
| Tenure | EMI / Month | Processing Fee |
|---|---|---|
| 6 months Zero Interest | AED 158 | AED 49.00 |
Minimum Eligible Amount: AED 500
| Tenure | EMI / Month | Processing Fee |
|---|---|---|
| 3 months Zero Interest | AED 316 | AED 0.00 |
| 6 months Zero Interest | AED 158 | AED 0.00 |
AED 949 AED 1,249You save AED 300(24%)
Out of stock


Out of stock





| Expandable Memory Type | Nano Memory SD Card |
| Secondary Camera Resolution | 8 MP |
| Charging Type | Type-C |
| SIM Count | Dual SIM |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Secondary Camera | 8 – 11.9 MP |
| RAM Size | 4 GB |
| Battery Size | 6000 mAh |
| Internal Memory | 256 GB |
| Version | Middle East Version |
| Screen Size | 6.8 in |
| SIM Type | Nano SIM |
| Display Resolution | 1570×720 |
| Refresh Rates | 120Hz |
| Colour Name | Midnight Black |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Resolution Type | Full HD |
| Operating System Version | Android 14 |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Operating System Number | MagicOS 8.0 |
| Processor Number | Snapdragon 685 |
| Fast Charging | Yes |
| What’s In The Box | Phone | Type-C Cable | TPU Phone Case | User manual | Sim Eject Pin |
| Network Frequency Band | LTE |
| Processor Name | Qualcomm Snapdragon |
| Number of Cores | Quad Core |
| Primary Camera Feature | Dual |
| Flash | LED |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Water/Dust Properties | Water Resistant |
| Model Year | 2025 |
| Network Type | 5G |
| Condition | New |
| Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Digital compass |
| Model Number | ALT-LX2 |
| Model Name | HONOR X7c |
| Primary Camera (MP) | 108MP+2MP |
| Pricena |
|---|
Share your thoughts with other customers
Please purchase this product before leaving a review.

Lena K. (verified owner) –
Great value for money product, I think this is only Product in 4+ 256 GB Segment good Price category
Francesca (verified owner) –
It’s awesome product like 12gb & 256gb in this price. Great premium looks with awesome camera quality.
Darren K. (verified owner) –
It is an easy device with a powerful value. Ithas a really great price. It is very close to the iPhone
George (verified owner) –
Honor X7c 256 gb rom great battery and good looking such a Awesome mobile by honor
Lucia J. (verified owner) –
Honor X7c performs smoothly with 5G and great storage. Sleek look, solid build and the free insurance sealed the deal!