

Shop Online or In-Store with ADCB credit/debit card and Earn 2.5 Bonus TouchPoints for every AED 1 spent shopping at PAPITA.

Easy 0% Installment Plan from AED 277 / month Learn More
Purchase Amount: AED 1,659
Minimum Eligible Amount: AED 1,000
| Tenure | EMI / Month | Processing Fee |
|---|---|---|
| 3 months Zero Interest | AED 553 | AED 52.50 |
| 6 months Zero Interest | AED 277 | AED 52.50 |
Minimum Eligible Amount: AED 1,000
| Tenure | EMI / Month | Processing Fee |
|---|---|---|
| 6 months Zero Interest | AED 277 | AED 49.00 |
Minimum Eligible Amount: AED 500
| Tenure | EMI / Month | Processing Fee |
|---|---|---|
| 3 months Zero Interest | AED 553 | AED 0.00 |
| 6 months Zero Interest | AED 277 | AED 0.00 |
AED 1,659 AED 1,959You save AED 300(15%)
Out of stock


Out of stock





| Expandable Memory Type | No Expandable Memory |
| Secondary Camera Resolution | 16 MP |
| Charging Type | Type-C |
| SIM Count | Dual SIM |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Secondary Camera | 16 – 31.9 MP |
| RAM Size | 12 GB |
| Battery Size | 6600 mAh |
| Internal Memory | 256 GB |
| Version | Middle East Version |
| Screen Size | 6.78 in |
| SIM Type | Nano SIM |
| Display Resolution | 2700 x 1228 |
| Refresh Rates | 120Hz |
| Colour Name | Jade Cyan |
| Display Type | AMOLED |
| Display Resolution Type | Quad HD |
| Operating System Version | Android 14 |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Operating System Number | MagicOS 8.0 |
| Processor Number | Snapdragon 6 Gen 1 |
| Fast Charging | Yes |
| What’s In The Box | Phone| Charger| Type-C Cable| TPU Phone Case| User manual| Sim Eject Pin |
| Network Frequency Band | LTE |
| Processor Name | Qualcomm Snapdragon |
| Number of Cores | Octa Core |
| Primary Camera Feature | Dual |
| Flash | LED |
| Audio Jack | Type-C |
| Water/Dust Properties | Water Resistant |
| Model Year | 2024 |
| Network Type | 5G |
| Condition | New |
| Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Digital compass |
| Model Number | BRP-NX1 |
| Model Name | HONOR X9c 5G |
| Primary Camera (MP) | 108+ 5MP |
| Color | Jade Cyan |
|---|
