Key Information
- Color:Graphite
- Connectivity:WiFi Only
- Internal Memory:64 GB
- RAM:4 GB
- Screen Size:8.7 in
- Resolution:WXGA+ (1340 x 800)
- Rear / Front Camera:8 MP / 2 MP
- Battery Capacity:5100 mAh


Shop Online or In-Store with ADCB credit/debit card and Earn 2.5 Bonus TouchPoints for every AED 1 spent shopping at PAPITA.

Easy 0% Installment Plan from AED 145 / month Learn More
Purchase Amount: AED 869
Minimum Eligible Amount: AED 1,000
| Tenure | EMI / Month | Processing Fee |
|---|---|---|
| 3 months Zero Interest | AED 290 | AED 52.50 |
| 6 months Zero Interest | AED 145 | AED 52.50 |
Minimum Eligible Amount: AED 1,000
| Tenure | EMI / Month | Processing Fee |
|---|---|---|
| 6 months Zero Interest | AED 145 | AED 49.00 |
Minimum Eligible Amount: AED 500
| Tenure | EMI / Month | Processing Fee |
|---|---|---|
| 3 months Zero Interest | AED 290 | AED 0.00 |
| 6 months Zero Interest | AED 145 | AED 0.00 |
AED 869


In stock
| RAM Size | 4 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Version | International Version |
| Screen Size | 8.7 in |
| Primary Camera Resolution | 8 MP |
| Colour Name | Graphite |
| Charging Type | Type-C |
| SIM Count | No SIM Card |
| SIM Type | No SIM Card |
| Connection Type | Wifi |
| Operating System | Android |
| Tablet Screen Size | 8.1 – 9 Inches |
| Model Year | 2023 |
| Voice Calling Capability | No |
| Network Frequency Band | WiFi |
| Camera Type | Primary Camera + Secondary Camera |
| Wireless | Wireless |
| Color | Graphite |
|---|---|
| Storage | 4GB RAM 64GB |
Share your thoughts with other customers
Please purchase this product before leaving a review.


Duha Shaker (verified owner) –
The device is beautiful. I bought it from them 2 times. It is good for kids
Manuela G. (verified owner) –
Excellent for kids and affordable
Valentin X. (verified owner) –
Very excellent, if you want tickets or watch movies or series, everything is there, its price is there
Gertrud I. (verified owner) –
Samsung is always be a Samsung it’s good I love it
Tobias B. (verified owner) –
Once again it was beautiful. I ordered it for my son. Using it is easy and simple